bola16 slot
bola16
bola16
alternatif bola16
slotpulsa
https://skhcn.hatinh.gov.vn/storage/bola16/
https://fireservice.gov.bb/bola16/
https://www.rouenshopping.com/
https://certificate.nabco.gov.gh/
Ar lengva rinktis aktyvų judumą? - Žurnalas - Visuomenės sveikata
Logotipas 2

Ar lengva rinktis aktyvų judumą?

Olita Kriukovienė

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras

„Dviračių transportas yra viena tvariausių, sveikatai palankiausių ir efektyviausiai energiją vartojančių transporto rūšių“, – teigiama Europos Sąjungos 2024 m. priimtoje Europos dviračių deklaracijoje. Aktyvus keliavimas į mokyklą gali būti viena iš priemonių didinti vaikų fizinį aktyvumą ir formuoti aktyvaus judėjimo įprotį.

2021 m. gegužės mėn. Vienoje, Austrijoje, vykusiame Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro Europos programos „Transportas, sveikata ir aplinka“ (angl. Transport, Health and Environment Pan-European Programme, THE PEP) 5–ajame ministrų susitikime priimta Vienos deklaracija, kurios vizija kurti geresnę ateitį pereinant prie naujo, švaraus, saugaus, sveiko ir įtraukaus judumo ir transporto. Nors vaikai turi prigimtinį poreikį judėti, Lietuvos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo (angl. Health Behaviour in School-aged Children, HBSC) duomenimis, nuo 2006 m. matyti, kad kasdien fiziškai neaktyvūs yra daugiau nei 80 proc. Lietuvos moksleivių.  Su šia realybe kasdien susiduria daugelis Europos šalių.  Lietuva ilgus metus išlieka aktyvi THE PEP programos narė, todėl 2024 m. birželio mėnesį Higienos institutas kartu su Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybe Lietuvoje ir Austrijos federaline klimato kaitos, aplinkos, energetikos, judumo, inovacijų ir technologijų ministerija organizavo tarptautinį THE PEP partnerystės „Vaikams ir jaunimui draugiškas judumas“ susitikimą. Šis hibridiniu (dalyvavimas gyvai ir nuotoliu) būdu vykęs susitikimas išskirtinis tuo, kad sutraukė rekordinį dalyvių skaičių iš užsienio ir Lietuvos. Susitikimo tikslas atspindėjo partnerystės siekius: informuoti apie vaikams ir jaunimui draugiško judumo svarbą; palengvinti keitimąsi gerąja patirtimi ir žinių perdavimą; remti įvairių priemonių kūrimą ir įgyvendinimą; rengti gaires, priemones ir praktinius seminarus vaikams ir jaunimui draugiško judumo srityje. Susitikimo metu pasidalyta pavyzdžiais, kaip kitose šalyse skatinamas aktyvus keliavimas dviračiais. Pristatyta Kidical Mass iniciatyva, į kurią yra įsitraukę daugiau nei 300 pasaulio miestų su daugiau nei 90 tūkst. dalyvių.  Atstovai iš Austrijos pristatė kelio ženklo „Mokyklos gatvė“, kuris taikomas Didžiojoje Britanijoje, Nyderlanduose, Pietų Italijoje, Belgijoje, įgyvendinimą. Pasidalyta Lietuvos siekiais užtikrinti draugiškesnę aplinką vaikų ir jaunimo judumui. Pristatyta Portugalijoje vykdoma inciatyva „Į mokyklą keliauk savarankiškai“. Aptartos pasekmės klimato kaitai, jei dabartiniai judumo įpročiai visuomenėse nesikeis.

Lietuvos dviračių transporto srityje pastaruoju metu stebimas pokytis. Susisiekimo ministerija 2022 m. pristatė nacionalinį dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros žemėlapį, kurį rengė kartu su bendrove „Via Lietuva“, savivaldybėmis ir dviratininkus vienijančiomis bendruomenėmis. Šių metų balandžio mėnesį Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro Aplinkos sveikatinimo skyriaus atlikta mokyklų apklausa dėl gerosios aktyvaus judumo praktikos ir dviračių saugojimo mokyklos teritorijoje galimybių parodė, kad dauguma mokyklų turi aktyvaus judumo entuziastų. Mokyklose rengiami įvairūs Europos judumo savaitės ir kiti aktyvų judumą skatinantys renginiai, veiklos, iniciatyvos. Yra mokyklų, kurios turi jau tradicija tapusių kasmetinių veiklų. Tačiau apklausa išgrynino ir kliūtis, kurios stabdo vaikų įsitraukimą keliauti į mokyklą dviračiu ar paspirtuku. Tai nuolat kylantis saugumo jausmo kelyje trūkumas dėl nepakankamos, atgyvenusios, nejunglios dviračių takų infrastruktūros. Taip pat saugumo trūkumas mokyklos teritorijoje, kai nėra galimybių prirakinti dviratį prie stovo ar kai mokinys būna priverstas visą dieną mokykloje nešiotis šalmą su savimi, nes neturi galimybės palikti jį rakinamoje spintelėje. Vaikų ir jaunimo draugiško judumo susitikimo metu įvairių šalių skirtingų sričių specialistai vardijo kliūtis bei galimybes skatinti aktyvų judumą. Didžioji dalis dalyvių pritarė, kad tik bendromis įvairių sektorių jėgomis galima sparčiau ir sėkmingai spręsti problemas. Tokį supratimą Lietuvoje demonstruoja institucijos, įmonės, nevyriausybinės organizacijos, įstaigos, prisijungusios prie 2024 m. Susisiekimo ministerijos memorandumo dėl dviračių transporto plėtros iki 2035 m. strateginių gairių įgyvendinimo.

Svarbu siekti geresnės vaikų bei jaunimo sveikatos skatinant aktyvų judumą ir nepamiršti tarpsektorinio bendradarbiavimo naudos. Europoje gausu įkvepiančių pavyzdžių ir iniciatyvų, įvairiais būdais skatinančių vaikų ir jaunimo pasirinkimą keliauti aktyviai. Susitikimai, kurių metu dalijamasi tokiais pavyzdžiais, ypač naudingi siekiant plėsti supratimą apie aktyvų judumą ir didinti motyvaciją išbandyti pasisekimo sulaukusias iniciatyvas.

Informacija
Pasidalinkite turiniu socialiniuose tinkluose
n78bet