
Nors pastaruosius 10 metų savižudybių skaičius Lietuvoje reikšmingai mažėjo, tačiau, remiantis Higienos instituto duomenims, 2023 m. savižudybių skaičius padidėjo. 2014 m. 100 tūkst. gyventojų teko 31,71, 2022 m. – 18,6, 2023 m. – 19,6 savižudybės. Kol kas sunku teigti, ar tai nauja tendencija, ar vienkartinis savižudybių skaičiaus padidėjimas, tad svarbu apžvelgti, kokie pokyčiai šiuo metu vyksta įgyvendinant savižudybių prevencijos politiką Lietuvoje.
Šalyje įgyvendinamas Nacionalinis savižudybių prevencijos veiksmų 2023–2026 metų planas, kuris buvo patvirtintas praėjusiais metais Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Pastebėtina, jog savižudybių prevencijai įgyvendinti reikalinga bendra strategija, tarpsektoriškumas ir proaktyvus bendradarbiavimas, kurį dabartinis veiksmų planas numato tik iš dalies. Skirtingų ministerijų bendradarbiavimas siekiant psichikos sveikatos gerinimo galėtų būti stiprinamas, pavyzdžiui, kuriant savižudybių prevencijos strategiją, kai įtraukiamos įvairios suinteresuotos šalys – nuo savižudybės mėginimą išgyvenusių asmenų ir jų artimųjų iki savižudybių prevencijos srityje dirbančių ekspertų.
2023 m. Lietuvoje buvo įsteigta Nacionalinė savižudybių prevencijos politikos taryba, kurios tikslai – vertinti savižudybių tendencijas, savižudybių prevencijos teisinį reguliavimą ir jo įgyvendinimą, teikti pasiūlymus bei rekomendacijas sveikatos apsaugos ministrui dėl savižudybių prevencijos politikos formavimo ir įgyvendinimo tobulinimo. Taryba gali tapti svarbiu veikėju kuriant savižudybių prevencijos strategiją ir stebint jos įgyvendinimą ar (ir) veiksmingumą, to šiuo metu, manytina, trūksta.
Šių metų pradžioje taip pat įsigaliojo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymas, nustatantis savižudybių prevencijos koordinavimą savivaldybėse. Šiuo teisės aktu siekiama užtikrinti, kad savivaldybė būtų atsakinga už savižudybių prevencijos priemonių įgyvendinimą ir koordinavimą vietos lygmeniu. Planuojama, jog savižudybių prevencijos koordinatoriai 2024 m. dirbs 20-yje savivaldybių visuomenės sveikatos biurų. Higienos institutas vykdo metodinį vadovavimą koordinatoriams, siekia nuoseklesnės praktikos kūrimo ir gerosios patirties pasidalijimo tarp savivaldybių.
Vykdant savižudybių prevencijos politiką Lietuvoje inicijuojami svarbūs pokyčiai. Numatoma koreguoti Savižudybių prevencijos mokymų instruktorių veiklos ir bazinių savižudybių prevencijos mokymų tvarkos aprašą, 2020 m. patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, siekiant didesnio visuomenės švietimo savižudybių prevencijos srityje ir į prevenciją ir savižudybės grėsmės intervenciją orientuotų mokymų organizavimo. Rengiamasi detaliau analizuoti duomenis apie savižudybes ir mėginimą žudytis – tai leistų įvertinti, kaip laikomasi teisės akto „Dėl Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems asmenims teikimo tvarkos“ nuostatų. Tai taip pat suteiktų galimybę sužinoti pažeidžiamiausiems asmenims būdingus kriterijus, pavyzdžiui, profesiją, socioekonominę padėtį ir kt. Atitinkamai, remiantis naujausiais duomenimis, ateityje būtų galima tikslingiau planuoti savižudybių prevencijos priemones.
Dar vienas svarbus žingsnis – pirmojo dirbtinio intelekto įrankio, skirto savižudybių prevencijai, kūrimas Lietuvoje. Šis inovatyvus įrankis bus skirtas žiniasklaidos, kultūros ir kt. sričių atstovams, kuriantiems turinį apie savižudybes ir savižudybių prevenciją. Kuriamas įrankis tikrins tekstų atitiktį Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijoms, kaip atsakingai pranešti apie savižudybę, ir pateiks rekomendacijas teksto autoriams iki teksto publikavimo. Atsakingas informavimas apie savižudybes gali turėti tiesioginę įtaką savižudybių skaičiaus ir stigmos mažinimui.
Vykdomos iniciatyvos – įsipareigojimas tobulinti savižudybių prevencijos sistemą Lietuvoje ir siekti geresnių rezultatų savižudybių prevencijos srityje, tačiau didesnis politikų, valstybės tarnautojų dėmesys savižudybių problemos sprendimui ir tarpsektoriškumo užtikrinimui yra būtinas siekiant sumažinti savižudybių skaičių Lietuvoje. Svarbu paminėti ir tai, jog sisteminiai pokyčiai užtrunka, tad iniciatyvų rezultatai, tikėtina, bus negreitai pastebimi.